W dniu 22 czerwca w galerii Roi Doré w Paryżu odbył się wernisaż IV edycji międzynarodowego konkursu sztuki NanoArt im. Prof. Tadeusza Malińskiego. Jednym z 33 finalistów z 8 krajów był nasz pracownik mgr inż. Marcin Marciniak.
Ideą konkursu było stworzenie dzieła nawiązującego poprzez sztukę do działalności naukowej prof. Tadeusza Malińskiego – dwukrotnie nominowanego do Nagrody Nobla w dziedzinie biologii i medycyny.
Inspiracją do stworzenia dzieła „cząsteczka nietrwała” był czas półtrwania związku azotu w żywej komórce – największe i historyczne odkrycie dla świata nauki.
Efemeryczność i ulotność w sztuce jest zjawiskiem coraz powszechniejszym, również w kulturze coś nietrwałego jest wysoce cenione. Analogia ulotności stała się punktem łączącym odkrycie prof. Malińskiego z dziełem sztuki.
Głównym założeniem projektowym było uwypuklenie kontrastu pomiędzy formą stałą i ulotną. Rzeźba sprawia wrażenie ruchu, choć jedynym materialnym, jednoznacznym i czytelnym fragmentem jest ceramiczno-metalowy korpus. Rzeźba wchodzi w interakcje z odbiorcą ukazując mu trud uchwycenia czegoś nietrwałego. Uchwycenia, które udało się prof. Malińskiemu.