W dniu 21 września odbył się wernisaż 3 edycji włoskiego konkursu ContemporaneaMENTI III Concorso di arti contemporanee under 35, który po raz pierwszy otworzył formułę dla artystów z całego świata.

Dzieła zostały ocenione i wybierane przez wykwalifikowany zespół ekspertów w składzie: Angelo Zanella (malarz), Elio Bianco (rzeźbiarz) i Marco Febbrari (fotograf). Komisja artystyczna punktowała umiejętność wykorzystania współczesnych środków wyrazu, estetykę, zdolność do innowacji i eksperymentów oraz wartość badań artystycznych.

Temat konkursu był dowolny – uczestnicy zaprezentowali prace z zakresu sztuk wizualnych w kategoriach malarstwo, rzeźba i fotografia. Jako, że głównym założeniem sztuki współczesnej jest oddziaływanie – nasz pracownik mgr inż. Marcin Marciniak zgłosił dzieło z zakresu Environmental Art. Rzeźba ma skłaniać do refleksji, zaprosić do trwającej debaty o zmianach klimatycznych i długu ekologicznym, który w tym roku przypadł najwcześniej w historii.

Tryptyk „still life”, wykonany przez naszego pracownika otrzymał nagrodę główną w kategorii rzeźba.

Wystawę 42 finalistów konkursu można podziwiać do 27 października w salach Palazzo dell’Arsenale w samym sercu średniowiecznego Iseo.

Fundacja l’Arsenale – od momentu powstania w 1983 roku – promuje młodych artystów współczesnej sceny. Instytucja sponsorowana jest przez Departament Kultury, Tożsamości i Autonomii Regionu Lombardii, Gminę Iseo i włoskich artystów GAi – Giovani Artisti Italiani.